Besin Alerjisi Nedir?

Günlük olarak tükettiğimiz besinlere bağlı ortaya çıkan rahatsızlıkların tümü istenmeyen besin reaksiyonları olarak adlandırılır.İstenmeyen besin reaksiyonlarının büyük çoğunluğu besinlerin farmakolojik özelliklerine, metabolik ya da toksik etkilerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Besin alerjisi ise bağışıklık sistemimizin rol oynadığı mekanizmalar ile gelişir.

Besin alerjisi bağışıklık sistemimizin besin proteinlerine karşı anormal yanıt vermesi nedeniyle oluşur.

Ancak besin alerjisi olanlarda vücumuza yabancı ve zararsız olan besinlere karşı bağışıklık sistemimiz anormal bir yanıt vermektedir. Bu besinlere karşı IgE ya da IgE dışındaki mekanizmalarla
(hücresel immün yanıt) yanıt verilir. Besin alerjisi, milyonlarca insanı etkileyen, kişinin ve ailesinin yaşam kalitesinde bozulmaya neden olabilen bir durumdur.
Ancak besin alerjisi olanlarda vücumuza yabancı ve zararsız olan besinlere karşı bağışıklık sistemimiz anormal bir yanıt vermektedir. Bu besinlere karşı IgE ya da IgE dışındaki mekanizmalarla(hücresel immün yanıt) yanıt verilir. Besin alerjisi, milyonlarca insanı etkileyen, kişinin ve ailesinin yaşam kalitesinde bozulmaya neden olabilen bir durumdur.